Hugo Schuitemaker studeert aan de fotografie aan de kunstacademie. Beroepshalve heeft hij dus veel met reclame te maken. Hij kijkt graag verder dan z’n neus lang is, maar dat kan soms tot onverwachte ergernis leiden, blijkens het volgende imeeltje:

doe hier maar wat moois mee op je athlog!!!!
in een moreel zoekende bui google ik wat naar ethiek, moraal, en reclame. en wat staat er in de top drie?
het fucking VATIKAAN
google:
ethical advertising
en voilá
(link weggeknipt, ze staan al hoog genoeg in de googleranking – wh)
nou… fijn dat zij me even netjes vertellen wat ik er van moet vinden
groet
hugo

Ik heb niet de moeite genomen om het document te lezen. De inhoud interesseert me totaal niet. Ongeacht wat die lui schrijven over reclame, het kan niet anders dan schunnige hypocrisie zijn als je in aanschouw neemt wat ze zelf zoal gedaan hebben, en deels nog steeds doen, om hun eigen toko te promoten:

  • Jonge kinderen indoctrineren met waanbeelden;
  • Kinderen en kwetsbare volwassenen doodsangsten voor het hiernamaals aanpraten;
  • Mensen met een afwijkende mening martelen en doden;
  • Verbieden en verbranden van onwelgevallige geschriften;
  • Bedreigen of zelfs doden van wetenschappers;
  • Omkopen van hongerige en zieke mensen, de zogenaamde ‘rijstchristenen’;
  • Beïnvloeden dan wel volledig controleren van onderwijs;
  • Nauwe samenwerking met wrede dictatoriale regimes;
  • Gebroederlijk met de conquistadores op stap;
  • Bloedige oorlogen tegen andere religies;
  • Verbieden van voorbehoedsmiddelen, en mensen onder druk zetten een groot gezin te stichten;
  • Opstandige kinderen ‘bezeten’ verklaren en onderwerpen aan zware psychische martelingen;
  • Sociaal isoleren van mensen met een andere mening.

Je begrijpt, dit lijstje is verre van compleet. Biblotheken kunnen gevuld worden met verhalen over de smerige truuks die de katholieke kerk heeft uitgehaald om zichzelf te promoten. En die lui willen dan iets gaan zeggen over de ethiek van reclame.

Kerken schuiven zichzelf graag naar voren als moreel gezag. Nog steeds wordt in onze samenleving er voetstoots van uitgegaan dat ze dat gezag ook hebben. Maar met welke reden? Waarom zou, om met Dawkins te spreken, een kapellaan meer te melden hebben op ethisch vlak dan de tuinman of de kok? Waar zijn de bewijzen van deskundigheid, de op empirische gegevens en heldere logica gebaseerde studies over morele vraagstukken?

Hoewel gebrek aan kwalificaties al genoeg is om de kerk als moreel gezag af te serveren, is de werkelijkheid zo diep treurig dat we zeker in het geval van de katholieke kerk nog veel zwaardere retorische vragen moeten stellen: Waarom zou een organisatie die als core-business heeft mensen laten geloven in onbewijsbare meuk, betrouwbaar zijn zodra het over morele kwesties gaat? Wat denkt het vaticaan te zijn om na twee millenia angst, dood en verderf gezaaid te hebben, ons de les te lezen over ethiek? Zelfs al gaat het maar over reclame?

Ik wil Hugo bedanken voor zijn bijdrage. Athlog staat altijd open voor commentaar, kritiek en observaties. Niet via prikborden, wiki’s of scriptjes, maar via de vertrouwde electrische post: ligfiets op gmail.